ARCA Lincoln Welders Truck Series--100 laps, plus SP, FS.  Presented by All American Coach. 
  • Metakey
    2005 Toledo Speedway Event #14- Signature Harley-Davidson and Toledo Harley-Davidson/Buell 100
  • Print
    TOLEDO SPEEDWAY RESULTS SUMMARY
    SIGNATURE/TOLEDO HARLEY DAVIDSON NIGHT PRESENTED BY ALL AMERICAN COACH--JUNE 25, 2005
    ARCA LINCOLN WELDER TRUCK SERIES
    Fast Qualifier:  Brett Rowe (Barboursville, W VA)  17:245
     
    50 lap feature:  1.  Brett Rowe  2.  Chad Guinn (Monroe, MI)  3.  Danny Jackson (Cincinnati, OH)  4.  Robbin Slaughter
    (Columbus, OH)  5.  Rick Knowles (Willis, MI)  6.  Jerry Churchill (Windsor, Ontario)  7.  Craig Meyers (Belleville, MI)
    8.  Norm Weaver (Clarksburg, WVA)  9.  Gregg Vasko (McKeesport, PA)  10.  Mark Otting (Plainwell, MI)
    11-22.  Randy Moyes, Paul Vanderhoof, Duane Bischoff, Brad Yunker, Bob Mikolajczyk, John Kasmierski, Brian Rowe,
    Ron Wells, Paul Hahn, Bill Withers, Stan Maitlen, Kyle Partridge.
     
    ARCA EASTERN OIL/CINTAS SPORTSMAN
    Gordon Food Service Fast Qualifier:  Kevin Stahl (Walbridge, OH)  17:761
    Heats:  Tom O'Leary III, Nick Nuccio (Chesterfield, MI) and Carl Bumgardner (Saline, MI)
     
    25 lap feature:  1.  Carl Bumgardner  2.  Chad Guinn (Monroe, MI)  3.  Jim Froling (Southfield, MI)  4.  Kevin Rapley
    (Taylor, MI)  5.  Dennis Whisman (Brownstown, MI)  6.  Randy Cornett (Toledo)  7.  Greg Stilwell (Maumee, OH) 
    8.  Dave Arnold (Toledo)  9.  Kevin Butzin (Belleville, MI)  10.  Nick Nuccio
    11-21.  Tom O'Leary III, Brian Pelkey, Chris Fitzpatrick, Howard Kelley Jr., Keith Thompson, Rich Abel, Billy Leslie,
    Art Rozane, Kevin Stahl, Jarod MacZink, Dan Schuchardt.  DNS-Chad Stilwell, Todd Hamilton.
     
    ARCA A-1 AUTO PARTS FACTORY STOCKS
    Heats:  Josh Bunting (Toledo), Allen Bland Sr. (Toledo), Jeff King (Toledo) and James Hazlett (Northwood, OH)
     
    Last-chance races:  Brian Ringger (Lambertville, MI) and Landon Schuster (Toledo)
     
    10 lap B Main:  Ryan Beabout (Toledo)  2.  Kent Jones (Toledo)  3.  Tim Shine (Toledo)  4.  Pat Lesniewski
    (Toledo)  5. Ray Coop (New Boston)  6.  Robert Beabout  7. David Perkins  8.  Dale Hiner  DNS:Mark Fair, Allen Bland Jr.
     
    20 lap A Main:  1.  James Hazlett   2.  Rick Cousino Jr. (Toledo)  3.  Jeff King  4.  Josh Bunting  5.  Craig Osenbaugh
    (Lambertville, MI)  6.  Tim Barrie (Flat Rock, MI)  7.  Cory McCaughey (Toledo)  8.  Matt Ringger (Toledo) 
    9.  Rick Cousino (Toledo)  10.  Dave Frantz (Toledo)
    11-18.  Dave Golembiewski, Landon Schuster, John Roberts, Brian Ringger, Allen Bland Sr, Dave Arnold Jr.,
    Johnny Bryce, Art LaFreniere
Comments