• Metakey
    2005 Toledo Speedway Event #3- ABCO Towing Scout Night
  • Print

    TOLEDO SPEEDWAY RESULTS SUMMARY

    ERIE TREE SERVICE NIGHT

    APRIL 29, 2005 

    ARCA ALLEN CHEVROLET-CADILLAC/BUDWEISER LATE MODELS

    RUMPF AMUBLANCE FAST QUALIFIER:  Brent Jack (Angola, IN)  15:331

    HEATS:  Harold Fair Sr. (Milan, MI), Chuck Roumell (Brooklyn, MI) and Jeff Bailey (Toledo, OH)

    35 LAP ARCA LATE MODEL FEATURE

    1.  Dave Kuhlman (Howell, MI)                               6.  Mike Demars (Windsor, Ontario)

    2.  Scott Hantz (Pleasant Lake, IN)                          7.  Mike Jaynes (Livonia, MI)

    3.  Claude Plante Jr. (Sterling Heights, MI)               8.  Greg Studt (New Boston, MI)

    4.  Harold Fair Sr. (Milan, MI)                                  9.  Robbie Loving (Taylor, MI)

    5.  Ron Allen (Lincoln Park, MI)                               10. Joe Hawes (Brownstown, MI)

    11-22.  Paul Pelletier, Brad Birr, Roger Blackstock, Bob Mikolajczyk, C.J. Baughan, Steve Tabor, Jeff Bailey, Cord Ehrhart, Dennis Strickland, Brent Jack, Chuck Roumell, Steve Peters.  DNS-Richard Riley.

    ARCA CASITE FIGURE 8’S

    HEATS:  Robbie Loving (Taylor) and Jeremy Miller (Carleton, MI)

    20 LAP ARCA FIGURE 8 FEATURE

    1.  Jeremy Miller (Carleton, MI)                            6.  Dennis Whisman (Brownstown, MI)

    2.  Robbie Loving (Taylor, MI)                               7.  Randy Roberts (Newport, MI)

    3.  Jerry Lee Jr. (Taylor, MI)                                 8.  Eugene Worden (Wayne, MI)

    4.  Jeremy Vanderhoof (Carleton, MI)                    9.  Chuck Pankow (Livonia, MI)

    5.  Dan Apperson (Flat Rock, MI)                           10. Troy Herrmann (Taylor, MI) 

    ARCA A-1 AUTO PARTS FACTORY STOCKS

    HEATS:  John Roberts (Findlay, OH), Ryan Beaubout (Toledo), James Hazlett (Northwood) and Cory McCaughey (Toledo)

    LAST-CHANCE RACES:  Josh Bunting (Toledo) and Brian Ringger (Lambertville)

    10 LAP B MAIN:  1.  Rick Cousino Jr. (Toledo)  2.  Ray Coop (Taylor)  3.  Kyle Worley (Southgate, MI)  4.  Kent Jones (Toledo) 5.  Rose Bryce (Toledo) 

    20 LAP ARCA FACTORY STOCK FEATURE

    1.  Dave Golembiewski (Toledo)                   6.  Allen Bland (Toledo)

    2.  Robert Beabout (Toledo)                         7.  Craig Osenbaugh (Toledo)

    3.  Jeff King (Toledo)                                   8.  Cory McCaughey (Toledo)

    4.  James Hazlett (Northwood, OH                 9.  Pat Lesniewski (Toledo)

    5.  Tim Barrie (Flat Rock, MI)                        10. Matt Ringger (Lambertville, MI)

Comments